Close

12.5.2017

Pár tipů, jak si vybudovat skvělý pracovní tým.

Zaměstnance, a nutno dodat kvalitní, hledá v dnešní době každý. A to téměř neustále. Můžeme vyjmenovat hromadu důvodů, proč to tak je, ať už z hledisek ekonomických nebo i sociálních. Můžeme obviňovat ministerstvo financí, školství, úřady práce, ale nejprve bychom se měli podívat do zrcadla.

Zkuste si odpovědět na pár otázek níže, jen sami za sebe jako majitelé firem nebo manažeři větších či menších kolektivů.

Padli byste si do noty s kolegy?

Přijde Vám to jako hloupá otázka? Velmi často se stává, že v týmu pracuje někdo, kdo narušuje náladu, drby, klepy i pletichami negativně ovlivňuje pracovní atmosféru a je trpěn, protože je „přínosný“. Ale je tomu opravdu tak? Je pro společnost přínosný člověk, který otravuje vzduch kolem sebe? Nenašel by se ve Vašem pracovním týmu někdo, kdo by jeho úkoly a práci převzal? Protože každý je nahraditelný!

Bavilo by Vás trávit čas v prostředí Vaší firmy?

Jestliže neustále odkládáte byť i jen vymalování prostor či nákup pracovního vybavení, které lidem usnadní práci, zamyslete se nad sebou. Pracovat v nevyhovujícím, zastaralém či dokonce nebezpečném prostředí, nevyvolává v lidech potřebu společně s Vámi dlouhodobě budovat Vaši firmu. A o to přeci jde, ne? Nemusí jít rovnou o investice v řádech desetitisíců a o nákup nejnovějších trendy vychytávek. Promluvte s Vašimi lidmi a zjistěte, co by uvítali.

Důvěřovali byste si?

Důvěra je to nejcennější, ať se jedná o jakýkoliv vztah. O to více, když jde o vztah pracovní. Když se vyskytne problém, chyba, neřku-li průšvih, měli byste se to dozvědět jako první a zaměstnanci by neměli mít strach Vám cokoliv sdělit. Férový a důvěryhodný šéf je to nejvíc, čím můžete být!

Pracovali byste za mzdu, kterou lidem vyplácíte?

Ano, je to i o penězích a peníze jsou silným motivátorem. Vyplácíte bonusy, mohou zaměstnanci čerpat za svoje výkony finanční i jiné odměny? Vzpomenete si na ně na Vánoce, v obdobích, kdy firma vykazuje dobré zisky, a když mají osobní či pracovní výročí? Lidé tvoří firmu, podílejí se na Vašich úspěších, tak se s nimi rozdělte.

Lákali byste své přátelé, aby k Vám šli pracovat?

Když je zaměstnanec spokojený, rád Vás doporučí přátelům či známým. Je to jedna z nejlepších cest náboru. Lidé o volném místu řeknou jiným, pochválí Vás, zasdílí tuto informaci na svém Facebooku a doporučí. Taková propagace má mnohem větší váhu a důvěryhodnost. Pokud navíc vymyslíte odměnu pro stávající zaměstnance za to, že přivedou dalšího kvalitního člověka, jste na nejlepší možné cestě vybudovat si kvalitní tým lidí.


Je nesmírně těžké sám sobě nastavovat zrcadlo. Známe to každý moc dobře. Firemní kultura, stejně jako značka, se nerodí ze dne na den, ale buduje se dlouhodobě. Patří do ní každý jednotlivec včetně Vás, vybavení a prostory, digitální obraz společnosti i to, jak firmu vnímají zákazníci. Pokud nabídnete víc, více i získáte. A to přeci cílem!

Zkuste se například zamyslet nad proplacením ubytování v prvních měsících zaměstnání, abyste nalákali zaměstnance i z jiných regionů. Další vhodnou možností může být reklama šířená na Facebooku, ve skupinách a v komunitách. Nebo jedno pracovní místo můžete obsadit dvěma lidmi na poloviční úvazek. Zároveň nezapomínejte, že každá generace má jiné preference a potřeby, tak se té, kterou chcete oslovit, snažte vyjít vstříc.

One Comment on “Pár tipů, jak si vybudovat skvělý pracovní tým.

Airv
3.6.2019 at 11:31

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.